Kulturalny Styczeń + Luty :)

 Witajcie kochani w podsumowaniu kulturalnym stycznia i lutego :) Początek roku nie był zbyt obfity jeśli chodzi o wolny czas na czytanie, pisanie na blogu lub oglądanie filmów (z tym zawsze mam problem). Jak już coś oglądałam to były to jednak filmiki na YouTube lub seriale, za filmy ciężko mi się zabrać. Ale przez dwa miesiące udało mi się skończyć cztery książki więc w sumie norma jak dla mnie. I to od nich tradycyjnie zaczniemy.

 Konrad Gonera - Śmiertelnie prosta gra

 Typowe amerykańskie miasto staje się świadkiem czarnej serii morderstw. W niewyjaśnionych okolicznościach znikają młode kobiety. Co jakiś czas odnajdywane są kolejne ciała, bestialsko zmasakrowane i zgwałcone. Porucznik Ernest Minneman i detektyw Rachel Fox rozpoczynają żmudne, pełne niebezpieczeństw śledztwo, w którym stawka, o którą toczy się gra, może okazać się niezwykle wysoka. Jak daleko posunie się oprawca, by zrealizować swoje wyuzdane pragnienia? Czy policyjny duet zdoła zatrzymać mordercę i gwałciciela w odpowiednim czasie? Czy wreszcie istnieje nić, która może łączyć zachowanie stróża prawa i seryjnego mordercy?

 Książka bardzo cienka (niecałe 200 stron) więc szybko ją przeczytałam ale to też zasługa ciekawej, wciągającej akcji. Śledzimy ją i z punktu widzenia mordercy i policji. Niektóre fragmenty są dość brutalne ale da się przez nie przebrnąć jeśli nie jesteście zbyt delikatni pod tym względem :) Zakończenie nie rozczarowuje, tak samo jak i cała historia.


 Ian Rankin - Kryptonim Wiedźma

 Gdyby nie system ostrzegawczy na pokładzie łodzi, w której tajemnicza terrorystka zostawiła śmiercionośny ładunek tuż przed dostaniem się na brytyjski brzeg, nikt pewnie by nie tropił tej kobiety. Nikt poza Dominikiem Elderem, byłym pracownikiem wywiadu, który nawet na emeryturze zgłębia akta Wiedźmy najlepszej w swoim fachu.

 Jeśli chcecie zaznajomić się z twórczością tego autora to nie zaczynajcie od tej książki. Ma o wiele lepsze w swoim dorobku, szczególnie seria z inspektorem Rebus'em. Tą przeczytałam i może nie była zła ale trochę niedosytu czułam po jej zakończeniu.


 Maria Ernestam - Córki Marionetek

 Pewnego letniego popołudnia na początku lat 80. jedenastoletnia Mariana dokonuje mrożącego krew w żyłach odkrycia. Na karuzeli, do jednego z drewnianych koni, przywiązano jej ojca. Ktoś go śmiertelnie postrzelił, a policja nie może znaleźć sprawcy okrutnego morderstwa.
 Trzydzieści lat później Mariana nadal mieszka w tym samym miejscu. Z wielką pasją i oddaniem prowadzi rodzinny sklep z zabytkowymi lalkami. Spokojne i przewidywalne życie kobiety przerywa nagłe pojawienie się Amerykanina Amnona Goldsteina, który bardzo szybko zyskuje zaufanie mieszkańców szwedzkiego miasteczka. Amnon ma w planach odrestaurować starą piekarnię, ale także wyjaśnić pewien sekret z przeszłości.
 Przybycie do miasteczka nieznajomego otworzy całkiem nowy rozdział w życiu Mariany, która będzie zmuszona skonfrontować się z nigdy niewyjaśnioną tragedią. Obecność Goldsteina wywoła lawinę nieprzewidywalnych i tajemniczych zdarzeń, a mieszkańcy miasteczka nagle odważą się robić rzeczy, o których przedtem nawet nie śnili.

 Na okładce pisało, że to thriller psychologiczny. No nie, w życiu bym tego thrillerem nie nazwała. Opowieść jest jak najbardziej psychologiczna, ale nie trzyma w napięciu. Ale przyznaję, że są jakieś zwroty "akcji". Dla mnie była ta książka trochę zbyt mało ciekawa, żebym z chęcią po nią sięgnęła drugi raz w przyszłości.


 Camilla Läckberg - Ofiara Losu

 Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie bez śladów niecnych intencji, okazuje się czymś całkowicie innym. Kiedy dochodzi do kolejnego, równie tajemniczego zdarzenia, pojawia się hipoteza - a jeśli ofiary obu wypadków zamordowano? Policja w Tanumshede ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca konflikt między „gwiazdami” i miejscową społecznością. Czy zabójca kryje się w małej grupie głodnych mediów ludzi współpracujących z programem? Patrik Hedström ma problem z tą sprawą. Jednocześnie zajęty jest przygotowaniami do zbliżającego się ślubu z Ericą. Czas i wysiłek poświęcony na planowanie tego wydarzenia przeradza się we frustrację i stres. Napięcie jest tym większe, że u Patrika i Eriki mieszka jej siostra Anna z dziećmi. Niełatwo jest poradzić sobie z drobnymi kompromisami codziennego życia i ściganiem zabójcy, co widać szczególnie wyraźnie, kiedy Erica zaczyna podejrzewać, że Anna interesuje się całkowicie nieoczekiwanie jedną z osób z kręgu jej przyjaciół...

 Tej autorki nie muszę chyba przedstawiać, nie pierwszy raz się pojawia u mnie. To kolejna udana powieść z ciekawą akcją i niespodziewanymi zwrotami. Zakończenie nieprzewidywalne, nie rozczarowuje. 


 Jeśli chodzi o muzykę to mam kilka ulubionych piosenek, których mogę słuchać non stop. Jak je słyszę w radiu to od razu podśpiewuję sobie lub zaczynam się ruszać :)

 Ed Sheeran - Shape of You


 Steve Aoki & Louis Tomlinson - Just Hold On


 Ofenbach - Be Mine


 Taylor Swift, Zayn Malik - I Don't Wanna Live Forever


 Kings Of Leon - Reverend


 Chwilowo nie przychodzi mi więcej utworów do głowy więc na tym skończę. Jak macie jakieś fajne książki, filmy lub piosenki to możecie się podzielić tytułami. Życzę Wam udanego tygodnia :)

7 komentarzy:

  1. Co myślisz o nowej piosence Lorde - Green Light?

    OdpowiedzUsuń
  2. Za mną od dwóch tygodni chodzi theme song z serialu Wielkie kłamstewka :) Świetny kawałek ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Od jakiegoś czasu porzuciłam książki na rzecz milionów filmów, które ostatnio oglądam :D Ale "Ofiarę Losu" z chęcią bym przygarnęła, bo uwielbiam Camillę - pora przejść się po internetowych księgarniach. Przesłuchałam udostępnione piosenki - Ed Sheeran na plusie zawsze - słyszałaś, że będzie miał swoją rolę w Grze o Tron? Nie mogę się doczekać by go zobaczyć w akcji :D

    OdpowiedzUsuń
  4. ,,Ofiarę losu" bardzo chciałabym przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja słucham akurat teraz codzienne po kilkanaście razy Welshly Arms - Legendary piękna piosenka !

    OdpowiedzUsuń